Commentarium Hajónapló Hector kapitány tollából

Fizess elő a cirkuszra és a kenyérre is

F

Ma már csak hagymázas képzelgés az internet megteremtésekor Tim-Berners Lee által kívánatosnak vélt alapelvek: legyen ingyenes és mindenki számára egyenlően elérhető, világszintű.

Bután nézem az Google levelét, amelyben sajnálatukat fejezik ki, hogy 2690 Ft-ról 4790 Ft-ra (78%-os növekmény) emelik a YouTube Prémium családi fiók árát. Rosszabbkor nem is jöhetett volna az áremelés, hisz tegnap meg a Netflix jelezte, hogy a 4490 Ft-os prémium fiók havi díja 5090 Ft (13%-os növekmény) lesz. Ehhez még csak annyit tennék hozzá, hogy a internet előfizetésem díja a Digi-nél 2022 augusztusában 3100 Ft volt, míg két évvel később ugyanazért a csomagért 6450 Ft-ot (ez így 108%-os növekmény) kérnek el.

Találtam Reddit-en egy jó kis grafikont az amerikai árakról 2012 és 2024 között. Sajnos a magyar árakról nem létezik, vagy csak jótékonyan nem kereshető ilyen kimutatás

Magunkat egyébként is viszonylag tudatos vásárlóknak tartjuk – már, ami az előfizetéseinket illeti. Streamingből csak YouTube, Netflix és Spotify van. A YouTube eddig alap volt, ha nem akartunk minden videó előtt sugárban hányni a politikai hirdetések láttán. A Netflixet még a pandémia idején, 2020-ban indítottam, mert olcsó és kényelmes megoldás volt – ma már csak anyám miatt van, aki a kis megosztott fiókján egyre másra nézi a koreai sorozatokat, de mi a párommal egy-két filmet nézünk rajta havonta. A Spotify adta magát, mert reklámokkal szintén elviselhetetlen, párom zeneőrült, ám legyen.

Volt Office 365 családi előfizetésem is, amit fél éve a megújításkor mondtam le: az általános office igényeinket a LibreOffice maximálisan kielégíti, az 1 terrabájtos felhő tárhelyre meg semmi szükségem, lévén a biztonsági mentéseim fizikai merevlemezekre végzem és hazalátogatás alkalmával viszem magammal, hogy frissítsem a másik országban, 300 km-re lévő másolatokat is. Redundáns. Szinte.

Volt Xbox Game Pass előfizetésem is, mindig felfüggesztve a nyári hónapokra, mikor úgysem ülök le játszani, hanem inkább kinn mozgolódok vagy éppen nyaralunk. Végül fél éve azt is visszamondtam, mikor rájöttem, hogy egyik új cím sem érdekel kifejezetten, sőt talán ebből a gaming világból is elkezdtem kikopni, mint valami öregember. Igazából azon kaptam magam, hogy ami annyira jó cím, azt akciós áron megveszem, aztán ennyi.

Vannak, akik a fizikai média, hovatovább a fájlcserélés visszatérését vizionálják, ami valljuk be egyre inkább kezd opció lenni. Én magam is elkezdtem kísérletezni a Docker technológiával és egy kis házi szerverkén futtatni pár alkalmazást teszt jelleggel, amelyek között van pár nagyon ígéretes darab is. De ezekről majd egy másik bejegyzésben megemlékezem külön, mert annyira érdekesek.

Összességében már magam is látni kezdem azokat a (pénztárcámra mindenképp) káros irányvonalakat, amelyek az úgynevezett „előfizetéses gazdaság” irányába mutatnak. Nevetséges volt a BMW az előfizetéses ülésfűtésével vagy a Tesla a szoftveresen visszavett akkumulátor kapacitásával, esetleg az Apple a régi telefonjainak lassításával? Mégis megtették és nincsenek azok az elvek, melyek útját állnák a pénznek.

A szerzőről

Hector Kapitány

Hector kapitány, alás szolgája!
Szeretem a medvecukrot, a könyveket és az Adriát. A többi meg úgyis kiderül ebből a commentariumból.

Kommentár írása

Kommentár írása

Commentarium Hajónapló Hector kapitány tollából

Címkék