Commentarium Hajónapló Hector kapitány tollából

2024 – első évem a Selfhost világában: TOP 10 Docker konténerem

2

Még 2019 novemberében vettem egy Asus mini PC-t (PN50-E1), mikor eladtam a fél évvel korábban vásárolt grafikus kártyámat az asztali gépemből és játékra inkább beszereztem egy XBOX-S játékkonzolt. A grafikus kártya kapcsán kiderült, hogy képtelen vagyok lépést tartani a magas árakkal, pedig új konfigurációt is kellett volna venni hozzá, mert a gép, amibe beletettem finoman szólva sem volt megfelelő rá, hogy kihajtsa. Az a PC ment falura anyámnak, az XBOX meg nekem. Így maradt a kérdés, hogy a hétköznapi feladatokhoz mi lenne jó, úgy hogy a monitorom, egerem és imádott Keychron billentyűzetem adott. Laptopot eleve nem akartam, hát lett ez.

Két évvel később azon kaptam magam, hogy alig használom, lévén a céges gépemről mindent el tudtam intézni. Így lett Windowsos Plex szerver belőle némi torrent kliens támogatással. Idén kezdett jobban foglalkoztatni a kérdés, hogy mire tudnám még jobban kihasználni a kapacitását az alkalmankénti filmnézésen kívül. Így került a látóterembe a Docker. Régóta szemeztem már a technológiával, de szükségem volt valami motivációra is, hogy belevágjak. Ekkor kezdtem utána olvasni, hogy mihez is lehetne kezdeni vele. Számtalan homelab videót néztem meg a YouTubeon, mire rádöbbentem, hogy a videósok zöme olyan szolgáltatásokat futtat Docker konténerekben, amiknek akár én is hasznát vehetném.

Mivel megcsömörlöttem a süti ablakoktól és a közösségi médiától, ezért visszagravitáltam a szépreményű, méltatlanul elfeledett RSS protokollhoz. Ekkor gondoltam, hogy az RSS kliensek számára kellene egy központi szerver, amely szinkronizálja a hírfolyamaimat és nyilvántartja azok olvasását. Így lett az első Docker konténerem egy FreshRSS szerver. Ezt aztán még sok egyéb kísérleti applikáció követte. Az ötleteket a selfh.st és a linuxserver.io oldalairól szereztem. A Docker Compose módszerével pedig egyetlen kis szöveges fájlból könnyen tudtam telepíteni a konténereimet.

Ahhoz, hogy külső hálózatról is elérjem őket a CloudFlare ingyenes szolgáltatását a CloudFlare Tunnel-t használom. Vettem egy domain-t aminek DNS rekordjait átírtam hogy a CloudFlare-re mutassanak, a szerveren telepítettem a tanúsítványt, majd fogtam egyenként a Docker konténereimet és a helyi IP címükkel felvettem egy-egy ilyen tunnelbe. Így pl. a domainnevem.hu alatt tudom elérni a FreshRSS.domainnevem.hu applikációmat. Bónusz, hogy az SSL hitelesítéssel sem kellett bajlódnom, a CloudFlare Tunnel azt is adja. Ingyen.

A sok kísérletezés végére szinte minden igény kielégítő Selfhost arzenált sikerült kiépítenem. Íme a TOP 10 listám, hogy milyen saját hosztolású szolgáltatásokat használok így:

1. RSS kliens : FreshRSS

A tíz éve fejlesztett RSS olvasó mindazon által, hogy kezeli a feliratkozott weboldalak saját hírfolyamait, képes összesített hírfolyamok létrehozására is. Képzeljünk el egy facebook hírfolyamot, ahol nincs algoritmus és időrendben csak azoknak a weboldalaknak a híreit látjuk, amelyek érdekelnek is. Sok egyéb szolgáltatást is kínál még, erőteljes keresője van, könnyen lehet migrálni a hírforrásokat, az olvasójának szuper képessége pedig, hogy ha egy RSS hírben csak csonkolt szöveg van, az eredeti URL birtokában képes kiolvasni a teljes cikket, anélkül is, hogy a weboldalt meg kellene nyitni.

A számomra legfontosabb képessége viszont, hogy nyílt végpontot kínál mindenféle egyéb RSS olvasó számára, hogy kezeljék a feedeket. Így legyünk bármilyen operációs rendszeren, ha azon találunk egy szimpatikus hírolvasót, akkor azzal rá lehet kapcsolódni. Ha a hírolvasó alkalmazásban valamit elolvasunk, akkor a FreshRSS szerveren is frissül a cikk állapota.

FreshRSS

2. Google Photos alternatíva: Immich

A fényképeink garmadájának biztonsági mentése azért is trükkös, mert a felhőszolgáltatók csak korlátozott mennyiségű tárhelyet adnak ingyen. Pár év után már (ha sokat fényképezünk) könnyű kinőni a tárhelyet. Másrészt mindig is komoly aggályokat fogalmaztunk meg a tech óriások adatkezelésével kapcsolatban. Fene sem akarja, hogy a fotóit felhasználják AI tanításra vagy marketing analízisre. Persze a gyors elérést, arcfelismerést és személycímkézést, keresést nehéz elengedni, szerencse hogy az Immich minderre is képes, izoláltan, konténerben futva. Jó hír, hogy akár iOS, akár Android klienst használjunk, képes az albumok szerinti csoportosítást is megőrizni. A tárhely pedig a kiszolgáló számítógépünk könnyen bővíthető tárhelyétől függ csak.

Immich

3. Torrent kliens a felhőben : qBittorrent

A népszerű fájlcserélő protokoll számára sok kliens létezik, de az utóbbi években népszerűségben toronymagasan a qBittorrent került a lista élére. Köszönhető ez egyszerű felületének, ingyenességének, és annak, hogy funkcióit tekintve valóban annyit kínál, amennyit el is várunk tőle. Nincsenek benne reklámok vagy crypto bányászat, van viszont benne kategorizálással fájlmozgatás, RSS letöltő, okos évad és epizódszűrővel. Verhetetlen. Jó hír, hogy a klienset Docker konténerbe is lehet csukni, így a szerveren futtathatjuk és webes kliensén keresztül kezelhetjük a fájlcserélést.

qBittorrent

4. Spotify alternatíva: Navidrome

Ha már rendelkezünk egy masszív mp3 gyűjteménnyel, akkor nem túl sok értelme van ugyanezeket a számokat Spotifyon keresztül pénzért hallgatnunk. A Navidrome egy olyan megoldás, ami a helyi gépen tárolt zenéinket vezeti ki egy faék egyszerűségű webes felületre, amiket aztán böngészőből könnyen elérhetünk és hallgathatunk. A Navidrome kompatibilis a Subsonic protokollal, így az iOS-en és Androidon is elérhető Subsonic kliensekkel is rá tudunk kapcsolódni az offline zenegyűjteményünkre és hallgathatjuk azt szinte bárhol.

Navidrome

5. Hangoskönyv hallgató szerver: Audiobookshelf

Hasonlóan az előzőhöz ez a konténerizált alkalmazás is egy helyi mappából keresi ki azokat a hangoskönyveket, amikkel már rendelkezünk. Az indexelésük után pedig egy jópofa webes felületen keresztül kínálja lejátszásra a saját fájljainkat. Lehetőség van benne csoportosításra, keresésre, címkézésre és a legjobb, hogy figyelemmel kíséri, hogy mennyit hallgatunk már egy-egy könyvből, így ott folytathatjuk annak hallgatását, ahol abbahagytuk.

Audiobookshelf

6. Amazon Kindle store alternatíva: Calibre-Web

Ha már tartalomfogyasztás és rendelkezünk különböző formátumú e-könyvekkel, akkor azok rendszerezéséhez, címkézéséhez, konvertálásához a valaha volt legjobb ingyenes szoftver a Calibre. Egy szépséghibája van, hogy csak helyben működik, az adott számítógépre telepítve. Viszont milyen jó is lenne a könyveinket böngészőből is elérni, ott olvasni őket, vagy esetleg elküldetni e-mailben az e-könyv olvasónkba. Erre való a Calibre-Web alkalmazás, amely előfeltétele, hogy az eredeti Calibre-vel már feltérképezzük a könyveinket, ugyanis a felület az így elkészített adatbázist fájlt használja fel az olvasnivalók listázására. Eszményi megoldás, ha hozzám hasonlóan csak pár könyvet tartatok az olvasótokon és hirtelen kellene éppen az, ami nincs rajta és vagy távol vagytok a számítógéptől vagy csak lusták vagytok kábel után nyúlni.

Calibre-Web

7. Mindmegette receptgyűjtemény alternatíva: Tandoor

Ha a klasszikus offline receptes könyvek mellett, vagy kallódó postit cetlik, esetleg word doksik helyett egy helyen szeretnénk tárolni a receptjeinket, akkor erre a legjobb megoldás a Tandoor alkalmazás. A Docker konténer egy potens webes felületet kínál, ahol a saját mértékegységektől kezdve a fényképekig minden tárolható. Kereshető, listázható felülete igazán jó megoldás, mikor mondjuk a boltban derül ki, hogy nem hoztunk bevásárlólistát és jó lenne tudni, hogy ebédre szánt ételhez pontosan milyen hozzávalókat kell megvenni.

Tandoor

8. Dokumentumok feldolgozása, indexelése, kategorizálása, archiválása: Paperless-NGX

Ha valamit utálok, az ha értékes időm megy információ kereséssel. Hiába vannak szép mappa struktúrába rendezve a PDF fájljaim vagy irataim, ha egyszerűen képtelen vagyok kulcsszavas kereséssel rájuk lelni. Másrészt mindig is zavart a fél tonna súlyú iratlefűzőm, ahová tanácstalanságomban minden hivatalos levelet száműzök szem elől. Józan ésszel tudom, hogy nagy valószínűséggel 80%-ukra nem lesz szükségem, de mindig ott motoszkál a fejemben, hogy biztos az fog kelleni, amit kidobok. Az operációs rendszerek keresői meg legendásan rosszak a pdf szövegeinek indexelésében.

Mindenre megoldás a Paperless, ami már a nevével is utal rá, hogy miután odaadjunk neki a dokumentumainkat, a fizikai példányokat nyugodtan ledarálhatjuk és kidobhatjuk. Az átlátható webes felületen túl OCR karakterfelismerést és indexelés, kategorizálást is kínál. Legyen szó telefonnal digitalizált dokumentumról vagy e-mailben kapott mellékletről. Apropó, képes több e-mail fiókot is figyelni és ha a megadott feltételekkel levél érkezik, akkor azt automatikusan lefűzi az adatbázisába, így nem kell bohóckodni velük többé.

Paperless-NGX

9. Apple Airdrop alternatíva: Snapdrop

Az Apple eszközök közötti fájlcserét megkönnyítő Airdropot az Androidosok sokszor irigylik, még ha Samsung saját telefonjaiban már QuickShare megoldása igyekszik is pótolni azt. Mégis, az Androidos és iOS rendszerek között valamilyen üzenetküldő alkalmazás kihagyásával szinte lehetetlen fájlokat továbbítani. A Snapdrop erre kínál megoldást. Az azonos WiFi hálózaton lévő eszközöknek ad egy-egy fantázianevet így rajta keresztül lehet átdobni képeket vagy más fájlokat. Azért, hogy kikerüljük a központi szervert lehetőség van Docker konténerbe is telepíteni, így felépítve egy otthoni fájlmegosztási szolgáltatást.

Snapdrop

10. Pocket alternatíva: Readeck

Ha nem lenne elég az RSS kliens és böngészés közben találnánk rá valamilyen érdekes cikkre, amit szeretnék elmenteni későbbi olvasásra, akkor erre a legjobb módszer a Pocket. Sajnos ez egy fizetős szolgáltatás és az ingyenes verzió tele van reklámokkal, ajánlásokkal és a felülete is meglehetősen sziszifuszi a profilozásról már nem is beszélve. Ugyan még fiatal projekt, de a Readeck Docker konténerbe zárt alkalmazásával és különböző böngészőkhöz tervezett bővítményeivel már sikeresen hosztolhatunk egy ilyen alkalmazást saját magunk is. Jómagam főleg érdekes cikkek mentésekor vagy termékek keresésekor látom nagy hasznát, hogy egy kattintással tudom elküldeni a weboldalakt a gyűjteményembe, amiket később szeretnék elolvasni.

Readeck

Szumma

Mióta ezeket az alkalmazásokat Docker konténerekben futtatom és szinte bárhol elérem, sokkal könnyebb és irányítottabb a saját offline médiáim kezelése, megtekintése. Ha pedig igény mutatkozik rá, akkor egyenként megosztom a Docker Compose fájljaimat okulásul, hogy én mit és hogyan használok.


Discover more from Commentarium

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

A szerzőről

Hector Kapitány

Hector kapitány, alás szolgája!
Szeretem a medvecukrot, a könyveket és az Adriát. A többi meg úgyis kiderül ebből a commentariumból.

Kommentár írása

Kommentár írása

Commentarium Hajónapló Hector kapitány tollából

Címkék